Van Psikolojik Test Hakkında Tüm Bilinmesi Gerekenler

Birçok farklı anlam taşımakta olan ve geniş kavramlı tanıma sahip olan psikolojik testler temelinde kişilerin davranış biçimlerinin ve psikolojik durumunun dengeli olarak ölçümü anlamına gelmektedir. Kişilerin davranışları doğrultusunda en doğru sonuçlar çıkarılan güvenilir testler olmaktadır.

Farklı psikolojik yapılar ile kıyaslama imkânı sunmaktadır. Testlerin uygulanış yapısı ve tekniği farklı bilimlerde uygulanan teknikler ile benzer olmaktadır. Örneklendirme gerekirse; kişilerin vücutlarındaki eksik vitaminler hastalıklar kanından alınan örneklerle ortaya çıkarılabilmektedir. Bu testlerin uygulanış biçimi de uzman bir psikolog tarafından her ayrıntının incelenerek aradaki uyumsuz durumları ortaya çıkarmakla olmaktadır. Çeşitli tepkime, uyarıcılara verilen doğrudan cevap, duygu yoğunluğu, düşünce biçimi değerlerince ölçülmektedir.

Psikolojik test merkezi işlevleri

Kişilerin bir takım durum ve düşüncelere sevk edilerek vereceği karşılığın, diğer kişiler ile kıyaslanarak yapılan ölçüm sistemi ile ilerlenmektedir. Fayda alanları pek çok maddeyi kapsayan testler, özellikle zekâ geriliği tespit ve sorunlarında, farklı ve normal olmayan davranış bozukluklarında, çocuk suçlular için genel olarak davranış şekillerinde ve daha birçok durumda uygulanmaktadır. Testlerin yapım işlemi ve amacı; Duygusal bünyeyi güçlendirme, psikolojik durumu ve kişisel gelişimi normalleştirme olmaktadır. Psikolojik sorunların sınıflandırılması ve ya tanı konulmasında, uygulanacak tedavinin belirlenmesi ve en erken sonuç alınması açısından testler oldukça fazla önem taşımaktadır.

 Test türleri, aşamaları ve fiyatları

Farklı özellikler ile sınıflandırma alanına ayrılıp, hastalık konularına göre değerlendirme aşamaları olmaktadır. Zihin fonksiyonlarını ölçme işlemi en bilinen zekâ testi yani IQ testi yapılmaktadır. Çeşitli düşünce, duygu ve davranış anormalliklerinde iki farklı aşamada uygulamaya tabi tutulan kişilik testleri mevcut olmaktadır. Hastalık boyutu okuma, yazma, kaygı endişe duyma ve dikkat kusuru olan kişiler için özel olarak uygulanan objektif kişilik testleri.

Çok yönlü kişilik envanteri testleri profesyonel ve eğitimli Uzman Psikolog ekip sayesinde Uzm. Klinik Psikolog Furkan LENK ‘in merkezinde en iyi sonuçlar alınana kadar kusursuz hizmet vermektedir. Psikolojik test ücretleri uygulanacak testin, kullanılan teknolojinin ve sürecin belirginliğine göre değişiklik göstermektedir. Çok uygun ve makul fiyatlarda test uygulaması gerçekleştirilmektedir. Yüz yüze yapılan testler, seans saatleri ve paket içeriklerine göre uygun fiyatlar belirlenmektedir.

Diğer Yazılar

Hoşgeldiniz

Aşağıda bulunan bağlantılara tıklayarak bizlere ulaşabilir ve merak ettiklerinizi sorabilirsiniz. Bizimle iletişime geçmekten lütfen çekinmeyin. Sizlere en iyi hizmeti verebilmek ve yardımcı olabilmek bizim en önemli önceliğimiz.

Sağlıklı günler dileriz.