Van Çocuklarda Oyun Terapisi Ve Zeka

Oyun Terapisi Nedir?

Oyun terapisi, oyun ve oyuncaklar aracılığı ile çocukların zihinsel ve psikolojik gelişimlerine yardımcı olmak amacı ile gerçekleştirilen terapi türüdür. Bu terapi şeklinde kendilerini yetişkinler kadar rahat hissedemeyip duygularını açığa vuramayan çocuklar baz alınır. Bu çocukların çeşitli özel oyun ve oyuncaklar ile duygu durumları saptanır. Oyun terapisi, ölüm, terkedilme, ayrılık vb. travmatik olaylara şahit olmuş çocuklar için son derece önemlidir. Oyun terapisi

Oyun Terapisi Malzemeleri Nelerdir?

Oyun terapisi çeşitli yaş gruplarından çocuklar üzerinde gerçekleştirildiği için çocuk sağlığını etkilemeyecek malzeme ve objeler tercih edilir. Bu malzemelerin kullanıldığı alanları genel olarak şu şekilde listeleyebiliriz;

 – Minyatür tiyatrolar,

 – Oyun evleri,

 – Kuklalar,

 – Oyun hamurları,

 – Resim atölyeleri,

 – Kitap okuma ve hikaye köşesi

Oyun Terapisi Nasıl Yapılır?

Oyun terapisi alanında uzman psikolog ve terapistler tarafından yapılır. Bu terapilerde, oyun esnasında çocuğun yarattığı her tepki aslında yaşadığı travmaların sonuçlarını sunmaktadır. Örneğin; resim atölyesinde serbest çizim yapması beklenen bir çocuğa yaptığı çizim üzerinden sorular sorulacaktır. Çocuk, travma yaşadığı olayları resimlere aktarmaktadır. Bu noktada çocukla iletişim son derece önemlidir. Çocuklar bu sayede negatif travma etkisini atabilmektedirler.

            5 yaş üstü çocuklara anne baba kaybı, cinsel istismar, boşanma gibi travmatik olaylardan sonra yapılacak oyun terapisi psikoterapi temelli olmaktadır. Oyun terapisinin avantajı çocukların yaş gruplarına özel alanlar yaratılıp uzman psikologlar tarafından sorunlarının çözümüne gidilmesidir. Her tür oyun grubu oyun terapisine yardımcı olacak araçlar olarak görülmemelidir.

Çocuklarda Zeka Testi

Çocuklarda zeka testi yetersiz veya üstün performans durumları ortaya çıktığı zaman uygulanmaktadır. Çocuk zeka testi Yetersiz performans olabilmesi için çocuğun okuma-yazma ve öğrenme becerilerinde yavaşlık söz konusu olmalıdır. Bu tür çocuklarda sosyal ortamlara uyumda sıkıntılar çıkmaktadır.

Diğer Yazılar

Hoşgeldiniz

Aşağıda bulunan bağlantılara tıklayarak bizlere ulaşabilir ve merak ettiklerinizi sorabilirsiniz. Bizimle iletişime geçmekten lütfen çekinmeyin. Sizlere en iyi hizmeti verebilmek ve yardımcı olabilmek bizim en önemli önceliğimiz.

Sağlıklı günler dileriz.